چگونه تا زمانی که زنده هستید یک زندگی شاداب و با نشاط داشته باشید.(قسمت چهارم)

جوان بمانید قسمت چهارم

26- پیری بیشتر به معنی تعمیر است تا خرابی

27- ماده از بین می رود. اتومبیل ها ، کامپیوترها و ارتباطات ، همگی در زمانی خاص خراب می شوند و از کار می افتند. با وجود این که بدیهی و مهم است که سیستم های بیولوژیکی خودتان را از نابودی حفظ کنید اما راز عمر طولانی این نیست که شما خراب نشوید بلکه این است که وقتی خراب می شود تا جه میزان ، خوب تعمیر و اصلاح شوید. در حقیقت بدنهای ما طوری طرلحی نشده اند که خراب نشوند ( پاهای به کلفتی تنه یک درخت کوچک که ممکن است نشکنند اما چالاک هم نخواهند بود) بلکه آنها با یک بازدهی و توانایی بالا برای مرمت کردن خودشان طراحی شده اند.

28- چنانچه به طور منظم فرآیند تعمیر و نگهداری بدنتان را مانند آنچه برای یک اتومبیل انجام می دهید ، انجام دهید مسافت های بیشتری را با ظرفیت بدنتان خواهید رفت. اساسا پیری فرایندی است که در آن سلول های شما انعطاف پذیری خودشان را از دست می دهند، توانایی خودشان را برای ترمیم آسیب از دست می دهند چون چیزهایی مثل میتوکندری ها و تلومرها را که ممکن است تاکنون هرگز اسم آن ها را هم نشنیده باشید به صورتی که باید کار کنند ، کار نمی کنند. اما افزایش این انعطاف پذیری و امکان این که وسیله نقلیه شما صدها هزار کیلومتر دیگر را بپیماید در دست شماست.

29- پیری هم از درون به بیرون و هم از برون به درون اتفاق می افتد

30- بسیاری از ما دوست داریم که فکر کنیم پیری یک فرایند جادویی است که در اعماق بدن هایمان اتفاق می افتد ، یعنی سلول ها و سیستم های بدنمان کند شده و بنابراین ما پیر می شویم. در این مطلب خواهید آموخت که پیر شدن به آنچه پاسخ می دهید یا با آن سازگاری حاصل کرده و با عوامل تنش زا که بیرون روی شما تاثیر دارند – چیزهای مثل خورشید ، استرس و پیاده روی های لغزنده – چگومه برخورد می کنید و این به معنای چیست؟ یعنی این که پیری در حقیقت به معنای سرعت پیر شدن است – مخصوصا این که چطور عوامل بیرونی و درونی روند پیر شدن شما را کند و یا تند می کنند. این هم راز پیری: سرعت پیر شدن شما هر هشت سال دو برابر می شود. بنابراین اگر قادر بودیم که سرعت پیری مربوط به سن چهل سالگی را برای بقیه زندگیمان حفظ کنیم می توانستیم از مرز صد وبیست سالگی رد شویم و به علت کهولت زیاد بمیریم. از آنجایی که هر دو جهت داخل به خارج و خارج به داخل نقشی را ایفا می کنند و هر دو روی یکدیگر تاثیر دارند وظیفه شما این است که سعی کنید تا هر دو شکل آن را طوری اداره کنید که فعالیت مجرم واقعی در پیر شدن یعنی سرعت پیری را کند سازید.

31- پیر شدن به معنای مشکلات تک تک و مجزا از هم نیست بلکه به معنای مشکلات مرکب است

32- اگر چند لحظه را در یکی از فروشگاه های مواد غذایی لوکس بگذرانید می فهمید که پنیر سوئیسی دو حالت متفاوت دارد: پنیرهایی با سوراخ بزرگ و پنیرهایی با سوراخ کوچک، که همه این سوراخ ها الگو و نظمی کاملا تصادفی دارند. یک راه مناسب برای اندیشیدن در مورد پیری این است که خودتان را در حال نگاه کردن از میان چند ورقه پنیر سوئیسی که روی هم قرار گرفته اند تصور کنید. اگر سوراخ های پنیر کوچک و ورقه های آن ضخیم باشند نمی توانید از میان ورقه ها چیزی را ببینید. حالا این گونه در نظر بگیرید که هر کدام از این لایه های پنیر سوئیسی نشان دهنده لایه ای از محافظت است که بدن شما برای جلوگیری از پیر شدن به وجود می آورد. افرادی که شور و شوق دارند و قوی هستند شاید سوراخ های کوچکی را در سیستم خودشان داشته باشند – چیزهای که فقط به مسائل کوچک اجازه عبور می دهند نه به مسائل بزرگ. شاید آنها سوراخ کوچکی را در لایه مربوط به سلامت قلب خود، چند سوراخ کوچک در لایه مربوط به سلامت مغز و یک سوراخ متوسط را در لایه مربوط به سلامت کروموزوم خود بدست آورده اند. از میان این توده از لایه ها چیز عمده ای نمی توانید ببینید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید