چگونه تا زمانی که زنده هستید یک زندگی شاداب و با نشاط داشته باشید.(قسمت سوم)

جوان بمانید قسمت سوم

اصول طول عمر

19- از بهترین علایم پیری این نیست که در خط سرعت بزرگراه به آرامی رانندگی کنید و یا شلوارهای چهلر خانه بپوشید، بلکه این است که خودتان چقدر احساس می کنید که سلامت هستید. بنابراین لحظه ای وقت بگذارید و به این سوال پاسخ دهید: شما در مقایسه با افراد دیگر که هم سن شما هستند چقدر سالم هستید؟

الف- عالی ب – خیلی خوب ج- خوب د- نسبتا خوب ه – بد

20- اگر گرینه نسبتا خوب یا بد را انتخاب کردید احتمال مردن شما در دو سال آینده سی برابر بیشتر است. اگر این به اندازه کافی برای ترساندن شما کافی نیست پس ما نمی دانیم که چه چیزی شما را می ترساند. وظیفه ما این نیست که سعی کنیم شما را بترسانیم تا خودتان را تغییر دهید بلکه فقط می خواهیم ببینید که شما مسئول این هستید که خودتان را در لیست بهترین شهر برای زندگی کردن قرار دهید. آیا از بدن خودتان خوشحال هستید؟ آیا به زندگی کردن مایل هستید؟ رتبه سلامتی خودتان را در کجا قرار می دهید؟ آیا این رتبه در لیست هر کسی که باشد ، رتبه بالایی است؟

21- پاسخ به این سوالات جواب نهایی به طول و کیفیت عمر شما خواهد بود. چرا؟ چون حقیقت این است که احتمالا احساسی غریزی دارید در این مورد که تا چه اندازه خوب زندگی می کنید، در این باره که تا چه حد سالم هستید. احساسات ذاتی شما در مورد بدنتان ممکن است به این درک نهایی منجر شود که شاید در جهت درستی حرکت نمی کنید. خوشبختانه علم در اینجاست تا به شما کمک کند. با ارائه دادن آنچه علم اخیرا فاش نموده است شما قادر خواهید بود که تغییرات را ایجاد کنید.

22- حقایقی که علم به تازگی کشف کرده است از این قرار هستند:

23- پیری در واقع به معنی نوعی ایجاد تعادل است

24- علی رغم آنچه که فکر می کنید، آن طور که ما به طور سنتی فکر می کنیم پیری متوقف شدن آرام و دردناک هر چیز نیست. پیری یک عارضه زندگی نیست، بلکه پیری بیشتر از یک عارضه بوده و برنامه بزرگتری است که برای انسانها ریخته شده است.

24- بسیاری از مردم فکر میکنند که مفاصل خشک، ناخن های زمخت و دل و روده قراضه صرفا بخشی از پیری است. شما حدود هشتاد سال زندگی می کنید و بعد در عوض سهم منصفانه خودتان از بدبختی ادامه این راه طولانی را خواهید گرفت. چه وحشتناک است این پیری؟ صبر کنید. بله ، یک داد و ستد وجود دارد اما فقط همین نیست. اگر به هر فرآیند بیولوژیک که در بدن موجودات اتفاق می افتد نگاهی بیندازید یک دلیل تکاملی برای این که چرا آن فرآیند به این صورت عمل می کند ، وجود دارد که آن دلیل ، اطمینان داشتن از زنده ماندن آن موجود است بدون این که نقصی در آن باشد.یعنی این که ، تکامل، تداوم بخشیدن عمل ژن های شما را بسیار مهمتر از تداوم بخشیدن زندگی فردی شما در نظر گرفته است. فرآیندهای بیولوژیکی شما طوری طراحی شده اند که تنها برای تولید مثل و بالا بردن جوانیتان کفایت داشته باشند. در حقیقت تا اواسط قرن بیستم فقط در کشورهای توسعه یافته بود که انسان می توانست انتظار داشته باشد که بیشتر از سالهای تولید مثلی خودش زندگی کند.

25- این فرآیندها که احساس کاملی را برای تولید مثل ایجاد می کند ممکن است با پیرتر شدن شما دیگر برایتان مطلوب نباشند. این پیری است، پیری یعنی این. این سیستم ها که طراحی شده اند تا از شما مادامی که تولید مثل را تمام نکیند محافظت کنند( خواه تولید مثل شما مهم باشد یا نباشد) با پیر شدن دچار ناسازگاری می شوند. وقتی به جای چشم های خودتان از طریق چشم های ژن به پیری نگاه کنید معنی دارتر می شود. این معامله ها هستند که گاهگاهی به آنها به عنوان نظریه انحصاری پیری ارجاع خواهیم داد یعنی حقیقت که پیری برنامه اصلی زندگی نیست بلکه یک شاخه از آن است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید