چگونه تا زمانی که زنده هستید یک زندگی شاداب و با نشاط داشته باشید.(قسمت اول)

جوان بمانید قسمت اول

در این نوشتار سعی شده است که راه های  شناخت بدن و چگونگی حفظ و نگهداری بهینه آن توضیح داده شود. مطالب این نوشتار از کتاب جوان بمانید نوشته دکتر محمت از و دکتر مایکل رایزن با ترجمه دکتر مرتضی ذوالانواری است.

مطالب بصورت قسمت به قسمت و کوتاه ارائه خواهد شد تا خواندگان محترم و بازید کنندگان عزیز فرصت مطالعه آن را داشته باشند.

قسمت اول 13 دی ماه 1398

مقدمه: چرا شما پیر می شوید و چطور می توانید جوان بمانید

1- بسیاری از ما فکر می کنیم که پیری این چنین اتفاق می افتد: به راه خودمان ادامه می دهیم ، با شادمانی زندگی می کنیم تا این که یک روز احساس می کنیم که داریم پیر می شویم و نشانه های متوالی و پیوسته آن در برابر چشمان ابرآلود و آب مرواریدی ما قرار می گیرد.

2- استخوان های مان به جیرجیر می افتند، کمرمان درد می گیرد، نام همسایگانمان را فراموش می کنیم، از رانندگی در شب بیزار می شویم، دیگر نمی توانیم گلف بازی کنیم ، نمی توانیم آنچه را که همسرانمان می گویند بشنویم و فعالیت جنسیمان نیز به شدت کاهش می یابد.

3- شام خودمان را در ساعت سه و نیم بعدالظهر می خوریم و هدف اصلی ما هر روز این است که به اندازه کافی زنده بمانیم تا از سرنوشت جلو بزنیم.

4- از نظر ما این رویکرد به معنی آن است که شما به جای شنا کردن در زیبایی های زندگی ، در حال غرق شدن در اعماق آن هستید. ما اینجا هسیتم تا چنین تصوری از پیری را به چالش کشیده و راه جدیدی برای فکر کردن درباره داروی ضد پیری ایجاد کنیم.

5- تمرکز سنتی جامعه پزشکی روی معالجه کردن بیماری های مزمن و عقب انداختن بیماری های حادی که همراه با پیری هستند مانند : سرطان، بیماری قلبی و سکته مغزی بوده است. به دلیل اینکه فقط بیماری های قلبی و سرطان عامل 50 درصد تمام مرگ و میر ها هستند پس اگر بتوانید جلو این قاتلان بزرگ را بگیرید شاید 50 درصد بیشتر عمر کنید. با این کار شما می توانید متوسط امید به زندگی را نه 30 یا 40 سال بلکه فقط در حدود 9 سال افزایش دهید. چرا؟ چون چیز دیگری جای ان را می گیرد.

6- برای افزودن سال های بیشتر به زندگی باید سطح خطر پذیری خودتان را برای تمام بیماری ها پایین بیاورید و تنها راه انجامش این است که سرعت پیر شدن خودتان را در سطح سلولی کاهش دهید. معالجه سرطان یا هر بیماری دیگر لزوما کاری برای تغییر دادن طبیعت یا سرعت فرایند پیر شدن بدن شما انجام نمی دهد. به خاطر اینکه پیر شدن و بیماری – هر چند که با یکدیگر رابطه متقابل دارند- چیز یکسانی نیستند.

7- همین طور که ما پیرتر می شویم همه سیستم های ما به آرامی ، کیفیت خود را از دست می دهند که این امر ما را نسبت به بیماری ضربه پذیرتر می کند. با کند کردن پیرشدن سلول هایمان ، همزمان با این که از بیماری جلوگیری می کنیم ، نه تنها می توانیم از زندگی با کیفیت بالاتر بلکه از یک زندگی طولانی تر نیز لذت ببریم

15 دی ماه 1398

8- البته دلیل این که چرا پیر شدن تا این حد ترسناک است به خاطر این نیست که پیری مثل یک دزد قهار ظاهر می شود و دزدی می کند. در واقع پیر شدن بیشتر شبیه به یک سارق بانک با شعور است که ماهها وقت را صرف بازرسی دقیق محل مورد نظر کرده است. چرا این تفاوت وجود دارد؟ چون بین علت مسئله و معلول آن که شما در زندگی خودتان می بینید تاخیرهای طولانی وجود دارد. این بدان معنی است که شما باید در دهه های سی ، چهل و پنجاه اقدام به ساختن دیوار دفاعی در برابر حملاتی کنید که ممکن است تا دهه های شصت ، هفتاد و هشتاد عمرتان اتفاق نیفتد.

9- خوشبختانه علم بسیاری از فرایندهای خارق العاده بیولوزیکی که پیری را کنترل می نمایند کشف کرده است. از طریق یادگیری چیزهای مثل : میتوکندری ، تلومرها ، سیرتویین ، اکسید نیتریک و عصب واگ که در این مطلب با آنها آشنا خواهید شد متوجه می شوید که چطور چنین کشفیاتی در زندگی شما کاربرد دارند. همین طور که ماشما را به درون بدنتان می بریم، درباره کروموزمی که شبیه بند کفش است و روی از دست دادن حافظه اثر دارد ، مطالبی خواهید آموخت. کارخانجات تولید انرژی سلولی بدن را که در حفاظت و یا تخریب سرخرگها نقش دارند را خواهید شناخت. حتی متوجه این نکته خواهید شد که همین طور که سن تان بالا می رود آیا فرد مناسبی برای درمان با هورمون هستید یا نه ؟ این نکته را می فهمید که چگونه چشم سوم الگوی خواب شما را کنترل می کند و سرانجام از طریق شناخت علمی بدن ، سرعت پیر شدن را به شما نشان خواهیم داد تا یک زندگی طولانی و قوی داشته باشید. با وجود آن که علم کلیدها را در دست دارد، اما تنها شما قدرت آن را دارید که قفل عمر طولانی و بالقوه خودتان را باز کنید. از همه مهمتر اینکه درست است که پیری اجتناب ناپذیر است اما سرعت پیر شدن اجتناب ناپذیر نیست.

10- بدن شما ، شهر شما

11- شاید بهترین طریق برای توضیح دادن کنش های پدیده پیری این باشد که نگاهی به یک سیستم پیچیده دیگر بیندازیم که تحت تاثیر همان نیروهای بدن شما قرار گرفته است: یک شهر. بعضی از شهرها در عصر پیری خود نیز ریبا و آراسته می مانند( شهرهای قدیمی ولی زیبای اروپایی مثل لندن را در نظر بگیرید ) در حالی که شهرهای دیگر که حتی ممکن است چندان هم قدیمی نباشند ، فرسوده و نیازمند مراقبت های ویژه شهری به نظر می رسند. هر شهری فراز و نشیب های پیری را تجربه می کند این که مدیران شهر و ساکنان آن تا چه حد خوب بتوانند سازگاری حاصل کنند مشخص می کند که آیا شهر به آرامی پیر خواهد شد و یا تبدیل به مخروبه ای می شود که پناهگاه اراذل و اوباش است.

12- اکنون ، هر شهری رمز ژنتیکی مخصوص به خودش را دارد ، درست همانگونه که شما هم مال خودتان را دارید. ژن های یک شهر همان جغرافیای آن است – اعم از این که روی یک رودخانه ساحته شده است یا در یک منطقه آب و هوایی گرم و یا سرد قرار گرفته و یا مستقیما در مسیر هجوم گردباد واقع شده است. منطقه جغرافیای شهر نمی تواند تغییر ذاتی داشته باشد. اما شهر می تواند خودش را با آن محیط سازگار کند ، یا ساختمان ضد زلزله ، تونل زیر زمینی برای راه رفتن در فصل زمستان ، یا یک سیستم حمل و نقل روزمره .این سازگاری را که شهر برای زنده ماندن و تلاش کردن انجام می دهد برای ادامه زندگی آن ضروری است. همین مطلب در مورد شما صادق است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید